Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, Özbekistan Yasama Meclisi Başkanı İsmailov ile görüştü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen depremlerin ardından Özbekistan Yasama Meclisi Başkanı Nurdincan İsmailov’a ülkesinin desteğinden dolayı teşekkür etti.

Meclis Başkanı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Şentop, İsmailov ile telefon görüşmesi yaptı.

Şentop, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından taziye ve geçmiş olsun dileklerini ileten İsmailov’a Özbekistan’ın bu süreçte gösterdiği destek için teşekkür etti.

Felaketin ilk günlerinde depremden etkilenen bölgeleri ziyaret ettiğini anlatan Şentop, 18 vatandaşı enkazdan çıkaran Özbekistan arama kurtarma ekipleri ve Özbek’teki sağlık ekibinin özverili çalışmalarından dolayı da şükranlarını dile getirdi. Bu süreçte Hatay’da Sahra Hastanesi kuruldu.

Şentop, Özbekistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra başta Türk Devletleri Örgütü olmak üzere çeşitli bölgesel ve uluslararası kuruluşlar kapsamındaki çok taraflı işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Geçen yıl kasım ayında Türk Devletleri Teşkilatı dönem başkanlığını Özbekistan’a devrettiklerini hatırlatan Şentop, Türkiye’nin bu süreçte her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Özbekistan Yasama Meclisi Başkanı İsmailov da deprem nedeniyle taziyelerini ve acil şifa dileklerini iletti. İsmailov, durumun çok üzücü olduğunu ve Özbekistan halkının her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti.

hamamozuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu