Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a tepki

Dışişleri Bakanlığı, “Bugün de aldatma, çarpıtma, uydurma, yalan ve gerçekleri tersine çevirme gibi araçları kullanmaya devam eden siyasetçileri, Türk düşmanlığından kaynaklanan histeriden kurtulup kendi karanlık tarihiyle yüzleşmeye davet ediyoruz. Devam etmek provokatif söylemlerini ve eylemlerini bugün Yunanistan’ın tüm çevrelerine yansıtmaktadır.Bunun yerine barış ve işbirliği ortamını sağlayacak bir vizyon benimsemesini tavsiye ediyoruz.”

Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı yazılı açıklamayla Yunanistan’ın iddialarına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir milletin beka mücadelesine başladığı mübarek bir tarihtir. Bu eşsiz kurtuluş çabası, Yunanistan tarafından asla unutulmamalıdır. dönemin emperyalist güçlerinden aldığı destekle Anadolu’yu işgal girişiminde bulunması gerekli bir ders olarak tarihteki yerini almıştır.

Milli Mücadelemizin başlangıcı olan bu özel günü, bazı radikal grupların tarihimize karşı asılsız ‘Pontus’ argümanlarıyla, Türk düşmanlığını körükleyen faaliyetleriyle, bazı siyasetçilerin açıklamalarıyla hedef göstermeyi beyhude bir çaba olarak değerlendiriyoruz. Yunanistan’da tarihi gerçekleri çarpıtan.

Gerçek dışı iddia ve açıklamalarla ülkemizi hedef gösterenlere, Yunanistan’ın sorumluluğunun ve Anadolu’nun kanlı işgali sırasında işgalci Yunan ordusunun savaş kanunlarını çiğneyerek yaptığı mezalimler nedeniyle tazminata mahkûm edilmesinin kendisine ait olduğunu hatırlatırız. Lozan Antlaşması ile kayıt altına alınmıştır.

Hile, çarpıtma, uydurma, böbürlenme, gerçekleri birbirine düşürme gibi araçları kullanmaya devam eden siyasetçileri, Türk düşmanlığından kaynaklanan histeriden kurtularak kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye davet ediyoruz.

Yunanistan’daki tüm çevrelere provokatif söylem ve eylemlerine devam etmek yerine barış ve işbirliği ortamını sağlayacak bir vizyon benimsemelerini tavsiye ediyoruz.”

habercamlidere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu