Ekonomi

Trakya’da Hastalıksız Kurbanlara Yoğun İlgi

Hastalıksız olduğu açıklanan Trakya’da yetiştirilen kurbanlık hayvanlara ilgi büyük.

Temiz havası ve zengin florası ile beslenen ve 2010 yılından bu yana hastalıklardan arınmış olan Trakya’da kurbanlık hayvanlara büyük ilgi var. Özellikle Trakya’nın yanındaki mega kentte yaşayan vatandaşların mağdur olduğu adres Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ.

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, doğal ortamda beslenen ve eti lezzetli olduğu için kurban kesmek isteyen vatandaşların Trakya’daki hayvanları tercih ettiğini belirtti. Türkiye hayvanları doğal ortamda beslendiğinden ve organik ortamda beslendiğinden eti de çok lezzetli ve çok kaliteli oluyor. Kurban kesecek, bu işi ibadet için yapacak vatandaşlarımızın Kırklareli’ne gelip rahat bir şekilde namazlarını kılmalarını istiyoruz. Aslında bütün hayvanlarımız TURKVET sisteminde. Burada keseceğiniz hayvanın eti, beslenme yönetmeliğine uygun şekilde üretilmiş hayvan eti olacaktır” dedi.

Coğrafi işaretli Kıvırcık koyunlarına da ilgi oldukça fazladır.

Coğrafi işaretli kıvırcık koyuna da ilgi olduğunu vurgulayan Aksoy, yurdun çeşitli bölgelerine yetiştirici gönderdiklerini söyledi.

Ülke genelinde kıvırcık koyun üretimini artıracaklarını ifade eden Aksoy, “İnşallah ülkemizde kıvırcık koyun üretimi artacak. Kırklareli’nde 70 bine yakın kıvırcık koyun var.”

Aksoy, Kırklareli’yi kaliteli et konusunda marka şehir haline getirmek için çalıştıklarını söyledi. Kırklareli’nde meraların keyifli olması sayesinde hayvan sayısının arttığına dikkati çeken Aksoy, kurbanlık fiyatları pazarın belirlediğini söyledi. – KIRKLARELİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu