Haber

Atina: 138 Suriyeli Türkiye’den yasa dışı yollardan geçti

Yunan Sınır Muhafızları ve kurtarma ekipleri, aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu Türkiye’den 138 kişinin Meriç Nehri üzerinden ülkeye girdiğini bildirdi. Yunan devlet radyosu da göçmen kümesinin polis tarafından Meriç’in Rum tarafında bir adada bulunarak dini bir alana götürüldüğünü bildirdi. Gerçek FMRadyoya konuşan Sınır Muhafızları sözcüsü, kaçak göçmenlerin kendi sözleriyle Suriyeli olduklarını belirttiklerini belirtti.

Sözcü, kümede 53 çocuk ve 18 yaş altı gencin bulunduğunu belirtirken, Türk makamlarının bu kişilerin yasa dışı yollardan sınırı geçmesini engellemek için hiçbir şey yapmadığını ileri sürdü.

Meriç sınırına 80 kilometre tel örgü

Yunan hükümeti, kaçak göçmenlerin Türkiye sınırından ülkeye girişini engellemek için bölgede halihazırda 35 kilometre olan tel örgüyü 80 kilometreye çıkarıyor. Yunan makamlarının verdiği resmi verilere göre, Yunan Sınır Muhafızları geçen yıl 256 bin kişinin Meriç üzerinden kaçak geçişini engelledi. İnsan hakları örgütleri ise daha iyi bir yaşam umuduyla Atina’ya gelen göçmenleri yasa dışı uygulamalarla Türkiye’ye dönmeye zorlamış; Avrupa Birliği’ni (AB) buna göz yummakla suçluyor.

Yunan hükümeti ise olası insan hakları ihlallerinin yetkili makamlarca soruşturulduğunu savunarak, kendi sınırlarını ve dolayısıyla AB sınırlarını yasadışı göçe karşı koruduğunu belirtiyor.

dpa / ET, Birleşik Krallık

doganyolhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu