Ekonomi

İslahiye ve Nurdağı’nda ‘kırmızı altın’ biber hasadı devam ediyor

GAZİANTEP’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ‘kırmızı altın’ olarak adlandırılan biber hasadına devam ediliyor. İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, biber fiyatlarının çiftçiyi sevindirdiğini söyledi.

İslahiye’nin değerli tarım ürünlerinden ‘İslahiye biberi’ olarak tescillenen ve bölgede ‘kırmızı altın’ olarak adlandırılan kırmızı biberin hasadı mevsimsel gecikmelerin ardından devam ediyor. İlçede 20 bin dekar alanda yetiştirilen kırmızı biberden bu yıl 36 bin ton verim beklenirken, ilçede 15 bin dekar alanda 27 bin ton verim bekleniyor. Nurdağı. Aşırı sıcaklar nedeniyle verimi düşen kırmızı biberin çöp halinin 80-90 TL’ye, soyulmuş halinin ise 135-140 TL’ye alıcı bulması üreticiyi sevindiriyor. Hasat sonrası ilçelerdeki tesislerde toz ve pul haline getirilen biberler, iç pazarın yanı sıra dünyanın birçok ülkesine de ihraç ediliyor.

Aşırı sıcakların kırmızı biberde rekoltenin düşmesine neden olduğunu ancak fiyatların tatmin edici olduğunu belirten İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, “Bölgemizin en önemli ürünlerinden biri olan biber hasadına gecikmeli olarak başlandı. İklim koşullarından dolayı verim kaybımız olsa da fiyatlar üreticilerimizi sevindiriyor. “Deprem nedeniyle yeraltı sularımızda ciddi kaymalar nedeniyle yaşanan kuraklık, mahsul rekoltesinin düşmesine neden oldu. Dekar başına ortalama 2 ton verim bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu